Біль в спині, що робити
Неприємні відчуття між лопатками, у крижовому та поперековому відділі давно набули статусу “проблеми ХХI століття”. Не дивно, що, згідно з даними ВООЗ, біль у попереку став головною причиною втрати працездатності серед дорослих активних людей. Як не поповнити цю статистику? І що робити, якщо ваша спина вже болить?
Зміст
Чому болить спина?
Ключова причина виникнення болю в спині: порушення роботи м’язів, які підтримують хребет. Вони можуть бути розвинені слабо або асиметрично, що провокує розвиток хвороби.
Чому м’язи мають такий великий вплив? Річ у тім, що вони, як корсет, підтримують наш хребет. Втрачаючи витривалість, вони підвищують загальне навантаження на хребет. Як результат – страждають суглоби, зв’язки та міжхребцеві диски.
У тому разі, якщо м’язові масиви, які підтримують хребет, розвиваються асиметрично, можуть спостерігатися такі проблеми:
- Патології окремих хребців;
- Порушення постави, іншими словами – викривлення спини;
- Порушення з боку міжхребцевих дисків.
Є також й інші чинники, які можуть провокувати болі в ділянці спини, попереку або крижів. Це:
- Хронічне вогнище інфекції в організмі;
- Ендокринний збій;
- Травма спини;
- Важка операція, перенесена нещодавно;
- Складні поточні соматичні захворювання (наприклад – ішемічна хвороба серця).
Як можна вилікувати біль у спині?
Необхідно розуміти, що біль у спині є симптомом, а не захворюванням. Він супроводжує величезну кількість хвороб хребта, а також тканин, що його оточують. Як наслідок – вірити в “чудодійні уколи” або пігулки не варто. Щоб провести лікування, треба звернутися до лікаря (вертеболог, неврапотолог), який знайде конкретну причину больового синдрому й допоможе усунути її – тільки після цього зникнуть неприємні відчуття.
Захворювання, які супроводжуються болями в спині, лікують за допомогою таких методів:
- Лікувальний масаж;
- Протизапальні препарати;
- Фізіотерапія;
- Лікувальна фізкультура: зокрема й на спеціальних тренажерах;
- Введення знеболювальних препаратів у місці проходження нервових гілок, що допомагає купірувати больовий синдром (блокади).
Види болю в хребті
- Гострий біль або Люмбаго: триває від кількох днів до кількох тижнів і може бути спричинений м’язовим спазмом, переломом, фасеточним больовим синдромом або переохолодженням ;
- Хронічний біль у спині або Люмбалгія: триває понад три місяці і може виникати як у пацієнтів, які не отримали лікування, так і тих, для кого проведене лікування було невдалим. Найчастіше проявляється при тривалому перебуванні в положенні сидячи.
- Люмбоішіалгія – одна з ознак міжхребцевої грижі. Проявляється у вигляді гострого болю з можливими больовими відображеннями в ногу.
Локализация болю в спині:
- Між лопатками – такий біль свідчить про наявність запалення або защемлення нервових закінчень внаслідок остеохондрозу хребта.
- Біль в попереку – такий біль може свідчити про різні захворювання, але якщо це стосується хребта, це також може бути викликано запаленням або защемлення нервових закінчень. Це може бути наслідком підняття дуже важких предметів (М’язово-фасціальний больовий синдром – МФБС) або грижи міжхребцевого диска.
Профілактика болю в спині
“Ціна” позбавлення від болю в спині часто включає в себе багато часу і грошей. Щоб не витрачати їх, варто заздалегідь попередити захворювання. Для цього головним чином потрібно зберігати в належному стані м’язи спини – адже саме вони підтримують хребет, забезпечуючи його опорно-рухову функцію.
Для цього рекомендують практикувати:
- Ранкову зарядку;
- Плавання;
- Виробничу гімнастику;
- Заняття в спортзалі на тренажерах.
Крім того, в рамках профілактики гіподинамії (нестачі руху) рекомендують також:
- Підніматися на потрібний поверх пішки, а не їхати на ліфті;
- Щодня проходити пішки кілька зупинок, а не користуватися громадським транспортом;
- У будь-яких життєвих обставинах знаходити 15-20 хвилин на зарядку;
- Щоразу під час відвідування пляжу або басейну пропливати хоча б кілька сотень метрів
Останні дослідження підтверджують, що активна терапія (йога і тай-чи) дійсно допомагає людям справлятися з болем у спині. Масаж і мануальна терапія також можуть давати ефект – однак найчастіше результат, який вони дають, буває незначним і короткостроковим.
Що допоможе попередити біль в спині
- Програми на збільшення м’язової сили зменшують біль у спині на 61%;
- 20 хвилин на велотренажері знижують біль більш ніж на 30 хвилин;
- Підвищення гнучкості поперекового відділу і підшкірних сухожиль зменшує біль у попереку на 18-58%;
- Для кожного конкретного пацієнта можна розробити індивідуальну комбінацію різних видів вправ, які допоможуть вирішити проблему болю в спині.