Як зняти задишку
Доросла людина робить близько 20 вдихів за хвилину – і близько 30 тисяч вдихів в день. Для здорового організму цього цілком достатньо, щоб функціонувати справно. Проте порою кисню нам перестає вистачати. Перша ознака цього – задишка.
Зміст
Звідки береться задишка?
Серце і легені першими реєструють брак кисню. Усвідомивши, що стає “душновато”, вони посилають сигнал в мозок. Той активізує респіраторний центр, який прискорює наше дихання. Як тільки рівень кисню досягає норми, серце і легені заспокоюються – і припиняють сигналити. Наш мозок “видихає”, і ми знову починаємо дихати розмірено і легко. Так, принаймні, повинно відбуватися.
Проблеми починаються тоді, коли кількість кисню в організмі починає стабільно падати. Причини для цього можуть бути як нормальні, так і дійсно небезпечні. Якщо у вас виникла задишка без наявних для того причин, обов’язково зверніться до лікаря для діагностики причини.
Ви пережили сильне фізичне навантаження?
Ця причина – найпопулярніша для задишки. М’язи, які задіяні в активній роботі, потребують у величезній кількості кисню. Його вони у буквальному розумінні “висмоктують” з крові. Як результат – концентрація кисню знижується, а респіраторний центр підвищує темп дихання.
Що робити? Сповільниться і дозвольте собі відсапатися. Врахуйте той факт, що навіть після тренування м’яза продовжують споживати підвищену кількість кисню. Тому вам знадобиться деяка кількість часу, щоб перевести дух. У тому випадку, якщо задишка після фізичних вправ починає вас тривожити, має сенс замислитися про ретельнішу фізичну підготовку. Запишіться в спортзал і частіше ходіть пішки.
Ви пережили стрес?
Часто наше дихання частішає, коли ми про щось сильно хвилюємося. Емоційні потрясіння супроводжуються викидом адреналіну, однією з побічних дій якого стає активне скорочення м’язових волокон.
Що робити? Спершу – прибрати причину хвилювання. Після цього адреналін поступово знизиться, прибравши задишку.
Ви кашляєте і у вас нежить?
Усі ці погіршення здоров’я викликані вірусом. Закладений ніс і необхідність постійно відкашлюватися призводить до того, що з кожним новим вдихом ви отримуєте недостатню кількість кисню. Щоб компенсувати нестачу, організм прискорює дихання. А якщо ви ще і активно рухаєтеся, задишка може виникнути швидше, ніж зазвичай.
Що робити? Сходіть на прийом до терапевта, здайте аналізи, які прояснять характер простудного захворювання. Після курсу лікування ви зможете видужати без зайвих навантажень.
Ви мало ходите?
Мало хто з офісних співробітників утрудняє себе тим, щоб тримати осанку за робочим столом. Багато хто горбить і підпирає голову рукою. При цьому легені затискаються, їм стає складніше споживати кисень. Дихання стає частіше, а задишка може виникати навіть при самому незначному фізичному навантаженні.
Спосіб життя в положенні сидячи призводить до того, що м’язи спини звикають до такого положення і “застигають”. Як результат – легенею стає складно дихати у будь-якому положенні.
Що робити? Намагайтеся стежити за своєю осанкою. Регулярно розтягуйте м’язи плечей, спини, шиї і грудної клітки.
Ви страждаєте від зайвої ваги?
Як відомо, чим більше у людини зайвих кілограмів, тим проблематичней йому рухатися. Внаслідок цього будь-які переміщення часто спричиняють за собою задишку.
Проте є і інший ракурс, часто зайва вага проявляє себе не лише зовні, але також і усередині людини. Вісцеральний жир має властивість обвивати і стискати внутрішні органи – легені і серце, не дозволяючи людині дихати вільно.
Що робити? Спершу – худнути. Лікарі радять таким пацієнтам більше займатися спортом і переглянути свій раціон, виключивши звідти усе жирне і додавши більше овочів і фруктів. Як тільки вісцеральний жир знизиться, задишка пропаде сама собою.
Ви часто знаходитеся в задушливому приміщенні
Цю причину задишки пояснити нескладно, оскільки в приміщенні, де ви знаходитеся, бракує кисню, на свіжому повітрі організм починає дихати особливо активно – щоб заповнити усі втрати.
Що робити? Частіше відкривайте вікна або хоч би виходьте на вулицю, щоб там подихати повними грудьми.
Ви страждаєте від анемії?
У організмі хворого анемією не вистачає заліза. Це знижує рівень гемоглобіну – той самої сполуки, яка робить нашу кров червоною, і одночасно є відповідальною за транспортування кисню.
Що робити? Спершу необхідно переконатися, що проблема дійсно в гемоглобіні. Для цього необхідно звернутися до лікаря – він пропише правильну дієту і, можливо, ліки.
Ви маєте проблеми з серцем?
Серцева задишка виникає при різних захворюваннях серця. Це може бути:
- Серцева недостатність.
- Інфаркт.
- Збільшення серця.
- Аномальне функціонування серця.
Що робити? Якщо ви відчуваєте постійно задишку без причини, то вам обов’язково треба звернутися до сімейного лікаря, який спрямує вас на аналізи та до кардіолога.
Ви маєте проблеми з легенями?
При захворюваннях легенів часто виникає задишка. При яких хворобах це може бути:
- Хронічна обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ).
- Плеврит.
- Туберкульоз.
- Пневмонія.
- Рак легенів.
Що робити? Якщо ви відчуваєте постійно задишку та у вас підвищена температура, то вам обов’язково треба звернутися до сімейного лікаря, який спрямує вас на аналізи та до пульмонолога.