Як промивати ніс

Навіщо промивати ніс під час нежиті?

Зазвичай головне джерело запалення – вірус, що потрапив в порожнину носа. Із-за риніту слизова оболонка носа запалюється, набрякає, і починається набряк. Зазвичай нежить поєднується із запаленням носоглотки і глотки, тобто закладеність носа доповнюється болем в горлі, але запалення може поширитися нижче рівня глотки – в гортань, що приведе до ларингіту.

Окрім цього, набряк може поширитися і на гирло слухової труби, середнє вухо втрачає здатність до очищення, що приведе до розвитку отиту.

Щоб попередити цей шлях вірусу від носа до гортані і середнього вуха, варто при перших симптомах нежиті промивати ніс, що допоможе видалити наліт, зайвий слиз і гній.

Також промивання носа під час хвороби допомагає краще працювати лікам – спреям, краплям і мазям. Якщо слизова оболонка носа не очищена, а покрита слизом або гноєм, то препарат потрапить саме на виділення і з ними ж вийде з носа, не принісши очікуваного полегшення або лікувального ефекту.

Коли промивати не можна

Щоб почати промивати ніс треба проконсультуватися з лікарем щодо протипоказань та доцільності процедури.

Якщо ніс закладений. При ОРЗ або ГРВІ слизова оболонка набрякає і блокує нормальне дихання, тому є ризик подати розчин із занадто сильним тиском і разом з рідиною донести до середнього вуха сам збудник захворювання. Тому під час промивання ніс повинен дихати, в крайньому випадку, до процедури можна скористатися судинозвужувальними краплями.

Перед виходом з будинку промивати ніс потрібно хоч би за півгодини перед тим, як ви виходите на вулицю.

При викривленій перегородці ефективність промивання буде украй низькою.

За наявності поліпів марно самостійно промивати ніс, в даному випадку потрібна кваліфікована допомога в медичному закладі.

Також протипоказаннями до промивання носа є пухлинні утворення в порожнині носа, схильність до носових кровотеч, запалення середнього вуха або ризик його виникнення, алергічна реакція на компоненти розчину.

Як правильно промивати ніс соляним розчином?

Промивання носа – не дуже хвороблива, але украй корисна процедура, особливо в зимовий період. Але як часто треба промивати ніс? Що для цього знадобиться і кому промивання строго протипоказані?

У наших реаліях промивання носа має важливе профілактичне значення, тому що підсолений розчин дозволяє видалити слиз, що скупчився, відновити носове дихання, зменшити набряк слизової оболонки носа і понизити кількість виділень, окрім цього – цей відмінний засіб для полегшення дихання при нежиті і ефективна профілактика гаймориту.

Як часто потрібно промивати ніс?

Здоровій людині рекомендується промивати ніс щодня, краще всього робити це з ранку, перед їдою, у рамках щоденних гігієнічних процедур.

Якщо у вас розвивається риніт, то для призупинення захворювання промивати ніс можна 3-4 рази в добу, приблизно за годину – два після їди.

Чим промивати ніс?

Можна придбати в аптеці готовий розчин для промивання носа, усі препарати для промивання верхніх дихальних шляхів містять ізотонічний розчин – розчин хлориду натрію (солі) в необхідній концентрації. Також існують препарати на основі морської води.

Але приготувати розчин для промивання можна в домашніх умовах, розчинивши половину чайної ложки звичайної або морської солі в склянці води. Проте точну концентрацію солі варто визначати індивідуально, тому що, якщо розчин щипатиме, обов’язково додайте води і зробіть його менш солоним.

Температура розчину для промивання має бути комфортною і наближеною до температури тіла – 36,6 градуса. Занадто гарячою водою можна травмувати слизову оболонку носа.

Окрім цього, промивати ніс можна слабким відваром з трав, наприклад з ромашки, мати-й-мачухи, шавлії або інші протизапальні трави. Промивати ніс можна і будь-якою мінеральною водою без газу або звичайною кип’яченою.

Технологія промивання носа

У більшості лор-кабинетов є спеціальні пристрої, які допомагають промити ніс. Проте до цього методу варто прибігати або за призначенням лікаря, або якщо вам не підходить домашнє промивання, яке не так складно провести.

Для домашнього промивання вам знадобиться спринцівка або звичайний шприц без голки, в які треба набрати заздалегідь приготований розчин. Нахиліться над раковиною, голову поверніть убік, щоб розчин, що поступає в ніздрю, огинаючи носову перегородку, витікав через іншу ніздрю. Дихайте ротом. Введіть наконечник спринцівки або шприца в ніздрю і під тиском, але не занадто різко введіть розчин в ніс.

Якщо прохідність дихальних шляхів не порушена, розчин пройде через носоглотку і витече через другу ніздрю. Не лякайтеся, якщо частина розчину витікає через рот. Виконайте те ж саме з другою ніздрею і після процедури висякайтеся. Головне – навчитися розслаблятися під час промивання.

Якщо треба промити ніс дитині, то методика промивання така сама, єдине, попросите малюка затримувати дихання на вдиху. Головне, щоб він не боявся цієї процедури, тому покажіть спочатку процес на своєму прикладі.

Якщо промити ніс треба немовляті, то покладіть його на спину і закапайте 2-3 краплі сольового розчину в ніздрю, після чого джгутиком з вати, просоченою олією, украй акуратно прочистите її, укручувавши вату не більше, ніж на 2 см. Потім те ж саме виконайте з іншою ніздрею.

Альтернативні способи

Якщо класичний спосіб промивання носа солоною водою здається дискомфортним, можна пробувати робити це інакше. Наприклад, вливаючи в ніздрю воду із заварювального чайника і випускаючи її через рот. Можна спробувати втягувати носом солоний розчин з блюдця.

Техніка промивання носа в домашніх умовах

Процедура промивання, зрошування порожнини носа з гігієнічною, профілактичною або лікувальною метою називається носовим душем (іригацією порожнини носа) і вимагає дотримання ряду простих правил:

Промивання носа у дітей до 2 років

Рекомендується робити стоячи, злегка нахилившись (над раковиною)

 • Повернути голову набік, злегка нахиливши вперед.
 • Ввести наконечник балона в носовий хід, що знаходиться згори.
 • Впродовж 2-3 секунд промивати носову порожнину.
 • Висякатися.
 • При необхідності повторити процедуру.
 • Провести процедуру з іншим носовим ходом.
 • Після закінчення процедури промити насадку водою або дезинфікуючим розчином (наприклад, хлоргексидином).

Промивання носа у дітей старше за 2 роки і дорослих

Рекомендується робити стоячи, злегка нахилившись (над раковиною)

 • Повернути голову набік, злегка нахиливши вперед.
 • Ввести наконечник балона в носовий хід, що знаходиться згори.
 • Впродовж 2-3 секунд промивати носову порожнину.
 • Висякатися.
 • При необхідності повторити процедуру.
 • Провести процедуру з іншим носовим ходом.
 • Після закінчення процедури промити насадку водою або дезинфікуючим розчином (наприклад, хлоргексидином).

Мамам на замітку

Головні правила, які варто запам’ятати при промиванні порожнині носа малюкові:

 • Необхідно використати розчин морської води у вигляді спрея або крапель для носа, обов’язково стерильний і із спеціальною анатомічною насадкою – Аквалор, Аквамарис, Маример, Отривін Море, Хьюмер.
 • Перед промиванням треба максимально можливо звільнити порожнину носа від вмісту. Дитині необхідно висякатися, а якщо він ще не уміє, можна використати гумову грушу або аспіратор, щоб методом відсмоктування видалити відокремлюване.
 • Якщо з’являється розріджений секрет після промивання, його теж треба видалити.
 • Порожнину носа можна промивати як з профілактичною, так і з лікувальною метою, самостійно або в комплексі з іншими засобами (бажано з самого початку лікування нежиті).
 • У цієї процедури практично немає протипоказань, вона абсолютно безболісна.