Обгорів на сонці – що робити, перша допомога
Обгоріти влітку – звичайна справа. І все ж інколи довгі “сонячні ванни” закінчуються для нас не просто почервонілими плечима, але цілком болючими опіками. Як з ними бути – розповімо далі.
Зміст
Чому з’являються опіки?
Ультрафіолетове випромінювання здатне зашкодити шкірний покрив або очі будь-якого з нас. Вся справа – в інтенсивності вивчення і нашої індивідуальної сприйнятливості до нього. Перерахуємо ті ділянки тіла, які найбільш часто піддаються сонячним опікам:
- Обличчя;
- Передпліччя;
- Область грудної клітини;
- Спина у верхній частині;
- Плечі;
- Ноги.
Самі ж опіки поділяються на чотири основні ступені:
- Перша: є почервоніння шкіри і свербіж (або інший дискомфорт) в обпалених місцях. Такі опіки зазвичай не вимагають медикаментозного лікування;
- Друга: ті ж симптоми, до яких додається освіту міліарний папул і пухирів. У такому випадку вже потрібно йти в аптеку за маззю;
- Третя і четверта: зустрічаються досить рідко у випадку з сонячними опіками – така тяжкість пошкоджень більш характерна для хімічних або термічних опіків. Проте, якщо людина знаходиться під палючим сонцем понад десяти годин, він гарантовано отримує важке ураження шкіри, яке супроводжується сильним зневодненням, пригніченням роботи серця і нирок, а також може призвести до смерті.
На які симптоми також варто звернути увагу
Як і будь-яке інше ураження організму, сонячні опіки мають “явні і неявні” симптоми. У списку явних – це почервоніння шкіри і больові відчуття при дотику. Якщо опік незначний, через кілька днів наша дерма очиститься – до повного зникнення будь-яких слідів взаємодії з яскравим сонцем. Однак в більш серйозних випадках такий опік може ускладнюватися сильним запаленням шкіри – і навіть інфекцією.
Також в списку симптомів:
- Висока температура;
- Озноб;
- Блювота або нудота;
- Утворення пухирів на шкірі.
Крім того, сонячні опіки часто поєднуються з симптомами теплового удару або загального перегріву організму.
Індивідуальну сприйнятливість до сонячних опіків зазвичай визначає тип шкіри. Так, світлошкірі люди з веснянками, рудими або світлим волоссям і блакитними очима – в першу чергу знаходяться в групі ризику.
Перша допомога при сонячних опіках
Оскільки сонячні опіки – досить болюча поразка шкіри, перша допомога спрямована на усунення симптомів: зниження температури, зменшення болю, забезпечення шкіри вологою. Що для цього потрібно використовувати:
- Компреси або примочки з охолодженого або зеленого чаю;
- Охолоджені відвари лікарських трав, які мають протизапальний і антисептичний ефект: ромашка, лаванда, календула;
- Також до обпаленої шкіри можна прикласти шматочок сирої очищеної картоплі – і потримати її так протягом декількох хвилин. З тією ж метою можна використовувати моркву і баклажани: все це – народні засоби, які допомагають справлятися з опіками. Так, морква або баклажан можна натерти на дрібній тертці, покласти в марлю (попередньо складену в декілька куль) – і прикласти до хворого місця. Тримати такий компрес ефективно до того моменту, поки він не почне нагріватися. Як тільки приємне відчуття прохолоди зникне, необхідно натерти нову порцію.
Відзначимо також, що – при всій любові до народних засобів, – в разі сильного опіку вкрай бажано проконсультуватися з сімейним лікарем, нехай і тільки по телефону. Він зможе порадити ефективну тактику лікування
Шкідливі поради: чого не варто робити при опіках?
Як не дивно, безліч “народних” порад по боротьбі з опіками тільки погіршують біль і шкірні ушкодження. Перерахуємо способи, які точно не варто пробувати на собі:
- Прикладати на поверхню рани лід: таким чином ви тільки додатково зашкодить і без того постраждалу шкіру;
- Мазати шкіру засобами, в складі яких є спирт – вони додатково висушують шкіру;
- Використовувати сметану або інші кисломолочні продукти – в них містяться молочні кислоти і продукти бродіння, які можуть спровокувати непередбачувані хімічні реакції, зіткнувшись з пошкодженою шкірою. Як варіант – вторинну інфекцію;
- Обробляти опіки засобами з вазеліном – вони закупорюють пори і не дають шкірі дихати. Те ж саме стосується соняшникової олії;
- Проколювати або видавлювати пухирці, що виникли після опіку. Це – найпростіший спосіб інфікувати свої шкірні покриви;
- Пити алкоголь, міцну каву або чай.