Побутова алергія та її симптоми
Алергія – це нетипова реакція імунної системи організму на подразники, бактерії та віруси. Імунна система підтримує сталість складу організму на клітинному та макромолекулярному рівнях, запобігаючи потраплянню чужорідних тіл. Шкідливі речовини можуть не тільки проникати в організм зовні, а й утворюватися самостійно всередині через різні патології. З ними імунітет бореться власними силами.
Зміст
Як це відбувається – реакція на подразники
Алерген потрапляє в організм. Це може бути що завгодно: від квіткового пилку до пилу від косметики.
Виділяється велика кількість імуноглобуліну IgE для нейтралізації чужорідних елементів. Причому для кожного виду алергену буде своє антитіло.
Потім IgE з’єднується з опасистими клітинами або базофілами. Відбувається утворення союзу “імуноглобулін – алерген – базофіл (або опасисті клітини)”.
З’єднання з базофілами спокійно переміщуються організмом разом із кровотоком, а з опасистими клітинами залишаються на місці. Так імунна система зчитує будову алергену і готує протидію.
При наступному потраплянні алергену в організм ці сполуки виділять спеціальний захист – гістамін. Речовина викликає спазм м’язів кишківника, бронх, шлунка, зниження артеріального тиску за рахунок розширення капілярів, набряки. Так і відбувається реакція організму на присутність у ньому алергену.
Щоб зрозуміти, як алерген потрапив в організм, існує кілька способів. Найчастіше використовуваним і найдешевшим є – шкірна проба. Сама процедура являє собою спеціальне введення в шкіру алергенів, щоб виявити, на які з них організм міг відгукнутися відповідною реакцією. Проводять таке дослідження або на передпліччі, або на спині досліджуваного. Шкіра ділиться на пронумеровані ділянки. На кожну з них вводиться по одній краплі алергену. А далі все просто: якщо ділянка починає опухати і червоніти, збільшується в розмірах і виходить за межі норми через 15-20 хвилин – цей алерген і є причиною реакції організму.
Алергія на домашній пил
Багато хто не знає про те, що домашній пил – це ціла група алергенів. Тут і частинки шерсті домашніх тварин, волокна тканини, лупа, спори цвілевих грибів і багато іншого. Кожен із цих компонентів може бути алергеном. Симптоми алергії на пил такі: закладеність носа, шкірні висипання, свербіж очей або кон’юнктивіт.
Алергія на цвіль
Більшість пацієнтів із цією алергією особливо страждають від неї в теплу пору року, коли спори активно поширюються. Фрагменти грибків переносяться повітрям, тож захиститися від потрапляння їх в організм доволі проблематично. Пліснява “любить” вогкість, і основними місцями її розташування є ті місця квартири, вологість у яких завжди підвищена: кухонні витяжки, системи опалення, ванні та туалетні кімнати, а також холодильник, комора тощо. Основними симптомами алергії на плісняву є задишка, кашель і закладеність носа, а також розлади випорожнення, нудота і блювота в разі потрапляння подразника в шлунок.
Алергія на побутову хімію
Виражається така алергія насамперед у шкірних реакціях: свербіж, лущення, почервонінні шкіри та екзема, а також респіраторних клінічних проявах (у разі вдихання частинок речовини).
Перша допомога в разі алергії
- Якщо Ви відчули печіння або свербіж на шкірі, раптову закладеність носа або ознаки ангіни, стали часто чхати і має місце можлива алергічна реакція, виконайте такі процедури: промийте теплою водою ймовірне місце контакту з алергеном на шкірі, в носі або ротовій порожнині.
- Якщо Вас вкусила комаха і на місці укусу залишилося жало – видаліть його.
- Позбавтеся алергену, якщо він поруч: квіти, домашні тварини – перенесіть їх в інше приміщення або обмежте з ними свій контакт.
- Накладіть на шкіру пов’язку, змочену в холодній воді.
- Прийміть антиалергічний засіб.
- Якщо Вам не стало краще або стан погіршився, викличте швидку допомогу або сходіть у лікарню самі, якщо в змозі це зробити.
У разі якщо симптоми вказують на наявність серйозної алергічної реакції з тяжкими наслідками – почервоніння великої ділянки або всього тіла, блювота, задишка або важке дихання, хрипота або труднощі з мовленням, – негайно викликайте швидку допомогу.